A mai poszt a már megszerzett nyelvtudás szinten tartásáról fog szólni.
Elsőként szögezzük le a nyelvet egyszerűbb elfelejteni, mint megtanulni. Saját tapasztalatom, hogy ha nem használjuk napi szinten vagy legalább rendszeresen akkor a nyelvtudás zuhanórepüléshez hasonlóan felejtődik. Azonban az sem mindegy, hogy miből felejtünk, mert minél jobban megtanultunk egy nyelvet és minél nagyobb szókinccsel rendelkezünk annál inkább marad meg a nyelvtudásunk használható szinten még akkor is, ha sokáig nem gyakoroljuk az adott nyelvet.
Már többször volt olyan időszak az életemben, amikor az adott idegen nyelv előtérbe került, jórészt napi szinten használtam és akkor elég jól ment, folyékonyan tudtam beszélni és nagyobb nehézség nélkül szöveget alkotni szótár segítsége nélkül. Ez előbbi megállapításom elsősorban a német nyelvre vonatkozik. Már említettem egy korábbi bejegyzésben, hogy nekem az első idegen nyelvem a német volt, amit a középiskola végéig folyamatosan tanultam és viszonylag magas szinten sikerült elsajátítanom. Aztán érettségi után 3 évig egyáltalán nem használtam és mindenféle felkészülés nélkül mégis elsőre letettem a felsőfokú nyelvvizsgát. Ezt követően még 2 évig egyáltalán nem foglalkoztam a némettel majd egy hosszabb gyakornoki munka kapcsán ismét elő kellett vennem a megkopott nyelvtudásomat, mert másfél évig nagyon sokat kellett fordítanom magyarról németre. Ennek a munkának köszönhetően ismét elég jó szintre állt be a nyelvtudásom, majd ismét másfél év szünet következett, amikor is két hónapra lehetőségem nyílt kimenni Németországba. Először voltam életvitelszerűen egy hétnél hosszabb ideig külföldön. Mivel az ösztöndíjprogram csak két hónapra szólt, ezért nehéz volt szállást találni. A vendéglátóm egy 50 körüli hölgy a leveleim alapján azt gondolta, hogy német vagyok, de amikor kijött elém a buszhoz meglepődött rajta, hogy mennyire rosszul beszélek németül és ezt a németek nyers őszinteségével direkten meg is mondta. Ez akkor nem esett túl jól. Az elején iszonyú nehéz volt németül beszélni, keresni kellett a szavakat, de a második hónap végére már egészen folyékonyan és gördülékenyen ment a kommunikáció. Azóta eltelt négy év úgy, hogy nem kellett használni a németet. Megérteni bármit megértek, amit mondanak, de a beszéd kissé nehézkesen menne. Ezután felvezető után elérkeztünk a lényegi témához a nyelvtudás szinten tartásához.
Véleményem szerint sokkal jobban megéri a nehezen megszerzett nyelvtudást szinten tartani, mint utána a szintre hozással kínlódni, hiszen soha nem tudhatod mikor lesz hirtelen szükséged az adott nyelvre. Szerintem a szinten tartás angol esetében egyáltalán nem okoz problémát, mivel szinte minden angolul van és rengeteg hírportál, videó és tananyag elérhető a neten. A szinten tartásra nem kell sok idő elég naponta vagy hetente párszor 10-15 percet rászánni és a mindennapi rutinba is jól bele lehet illeszteni. A teljesség igénye nélkül olvashatsz híreket, újságokat az adott idegen nyelven, így nemcsak tájékozódtál a napi aktualitásokat illetően, de egyben a nyelvet is gyakoroltad. Ha van valamilyen speciális hobbid, akkor rákereshetsz ilyen tematikájú külföldi oldalakra. Amennyiben vannak anyanyelvi ismerőseid akkor csetelhetsz velük az adott nyelven vagy nézhetsz Youtube videókat is az adott nyelven, esetleg esti kikapcsolódásként megnézhetsz egy idegen nyelvű filmet felirattal vagy anélkül. Az ötletek tárháza kimeríthetetlen, egy kis találékonysággal és kreativitással nem is olyan nehéz szinten tartani vagy felfrissíteni a már meglévő nyelvtudást.
Egy kis ráadásként, aki a német nyelvtudását szeretné karban tartani és szereti a változatos témákat, valamint nem akar tankönyvszagú mondatokat biflázni, annak ajánlom a következő kiváló Youtube csatornát:
https://www.youtube.com/channel/UCbxb2fqe9oNgglAoYqsYOtQ
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: